Ana Sayfa
Temel Sistem Optimizasyonu

Birçok Linux dağıtımı birden çok CD halinde hazırlanmıştır. Standart bir kurulum yaparsanız bu CD'lerin birçoğuna ihtiyacınız olacaktır, ancak bir sunucuya servis verecek olan işletim sisteminde standart kurulum çok fazladır ve hem kullanılmasa da kaynak harcayan, hem de ileriki zamanlarda içerisinde açıklar oluşabilecek birçok paket yüklenmiş olur.

Sunucu olarak yüklenecek işletim sistemi için, sunucuda bulunması gereken servisleri yükleme sırasında seçmeniz gerekmez, en iyisi seçili olan bütün paket ve servisleri kaldırıp yüklemeyi bu şekilde yapmaktır, daha sonra gerekli olabilecek paketleri aşağıda bulabilirsiniz.

centos-sunucu-kurulum

Kurulum ekranında paket yükleme sayfasına geldiğinizde, GNOME üzerindeki tiki kaldırınız, sunucu kurulumunda grafiksel arayüze ihtiyacınız olmayacaktır, ayrıca "Customize now" seçeneğini de işaretleyerek bir sonraki sayfada gördüğünüz her tiki kaldırınız. Bu şekilde bir CD ile sistemi kurabilirsiniz.

 • Kurulum tamamlandıktan sonra temel paketleri kurun
 • yum install vixie-cron bind-utils jwhois

  ihtiyacınız olan başka paketler varsa onları da kurun, örneğin vi ya da vim dışında bir editör kullanıyorsanız, onları da yüklemeniz gerekmektedir. vi en temel pakette mevcuttur ve yine buradaki bir makaleyi okuduktan sonra kolayca kullanabilirsiniz. Eğer komutu biliyor ama yum ya da rpm paketinin ismini bilmiyorsanız, yum ile bu komutun hangi pakette olduğunu aşağıdaki komut ile öğrenebilirsiniz, bir örneğimizde locate komutunu kullandık ve paket isminin "mlocate" olduğunu öğrendik.

  yum whatprovides */locate

   

 • IPv6'yı kapatın
echo "alias net-pf-10 off" >> /etc/modprobe.conf
echo "alias ipv6 off" >> /etc/modprobe.conf
 • Logrotate ayarlayın
 • SSD Disk mi kullanıyorsunuz?
 • Eğer sunucunuzda daha yüksek performans için SSD disk kullanıyorsanız, dosya sistemi olarak ext3 yerine ext2 tercih etmelisiniz. Ext3, ext2'den farklı olarak "journaling" özelliği taşır, ext3 ile biçimlendirilmiş disklerin reset, elektrik kesintisi gibi ani ve koşulsuz kapanmalarda fsck'yı çalıştırmaya gerek olmadığı idda edilmekte. Her nedense biz ext3 kurulu sistemlerde reset sonrası fsck ile karşılaşıyoruz. Ext3 sistemlerde journaling ve dosyaya son erişim zamanının yazılmasından dolayı çok fazla disk işlemi oluşmaktadır, belli bir ömür biçilmiş SSD diskler için ext3 "hızlı yaşa, genç öl" felsefesi dışına çıkamıyor, yine bir tavsiyemiz, ext3 bir sistemi asla ext2'ye çevirmeyin, google bunun çok basit olduğunu söylesede, bu işlemin faturası size 1 hafta sonra başlayan bilgi kaybı olarak dönebilir. ext2 ile yüklediğiniz sistem kurulduktan sonra /etc/fstab dosyasına "noatime" bilgisini ekleyiniz:

  /dev/sda1 / ext2 defaults 0 0

  defaults gördüğünüz her yeri aşağıdaki gibi değiştiriniz: 

  /dev/sda1 / ext2 defaults,noatime 0 0

  Bu şekilde, bir dosya her okunduğunda, en son ne zaman okunduğunu kayıt altında tutmak için bir yazma işlemi gerçekleşmez, performanstaki dramatik artışa şahit olmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

  hdparm -tT /dev/sda1 # df komutu ile hangi diski kullandığınızı bulabilirsiniz.

  eğer "Timing buffered disk reads" bölümünde 30 MB/s'den daha düşük bir değer görüyorsanız, muhtemelen disk sürücüsünün DMA sürücüsü yüklü değildir ya da disk çok eskidir, onu atın.

   

 • hdparm ile 32 bit transferi ve Interrput maskını ayarlayın?
 • Yeni nesil SATA diskler çok şey vaat etmesine rağmen, her sistemde ve her koşulda çalışabilmesi için fabrika çıkışında performansları minimum düzeyde ayarlanır. Örneğin yeni çıkan SATA3 standardı 6 Gbps hızında yani saniyede 715 MB transfer edilebileceği ileri sürülmektedir, ancak bu diskleri test ettiğinizde en fazla 180 MB'lık bir transfer hızı görebilirsiniz, bir disk üzerinde yapabileceğiniz ayarlamaları aşağıdaki komut ile görebilirsiniz:

  hdparm -I /dev/sda # sda yerine uygun sürücüyü seçiniz, df komutu ile ya da mount komutu ile bu sürücüleri görebilirsiniz

  Commands/Features bölümündeki opsiyonları ayarlamanız mümkündür, * ile başlayan opsiyonlar zaten aktive edilmiştir. Biz burada sadece 32 bit veri transferi ve irq masking ayarlarını yapacağız, bu komutu çalıştırdığınız zaman diskinizin stabilitesi bozulabilir, bilgi kaybedebilirsiniz, risk tamamen sizindir, aradaki performans farkını göebilmeniz için test ile birlikte komutu verdik: 

  hdparm -tT /dev/sda
  hdparm -u1 -c3 /dev/sda
  hdparm -tT /dev/sda

   

 
VeriTeknik Bilişim Ltd., Telekomünikasyon Kurumu'nun 24/03/2008 tarihli ve YS-308 sayılı belgesi ile Yer Sağlayıcı Lisansı'na sahiptir.
VeriTeknik Telekom Ltd., Telekomünikasyon Kurumu tarafından Erişim Sağlayıcı lisansı ile belgeneldirilmiştir.

VeriTeknik Bilişim Ltd., VeriTeknik Telekom Ltd. 2004 - 2011
Eskişehir Yolu 17.km. Çamlık Park Sitesi 2365. sk. No:7 Bağlıca Ankara 0312 234 20 00 - 234 20 01 - 234 18 11 - 234 18 12