Ana Sayfa
Selinux kapatma (disable)
  • SELINUX'u kapatma

 

Security-Enhanced Linux, Linux kurulumu sırasında varsayılan olarak aktif durumda gelir, Linux işletim sistemlerinde daha fazla güvenlik sağlaması için tasarlanmış olan bu sistem normal ayarlarda çoğu uygulamanın İnternet ile olan bağlantısında sorunlar çıkarabilir. Bir sistem yöneticisinin genelde Selinux ayarlarını düzenlediği görülmemiştir, kapatmak, özellikle test sistemlerde alışılagelmiş bir yöntemdir.

LINUX ilk kurulumda standart olarak SELINUX aktif olarak gelir, kapatmazsanız apache gibi sunuculara dışarıdan erişim sağlayamayabilirsiniz. Aşağıdaki komut ile "config" dosyasını açın

#vi /etc/selinux/config

INSERT tuşuna ya da "i" harfine basıp vi'yi edit moduna geçirin: "SELINUX=enforcing" yazan kısmı "SELINUX=disabled" şeklinde değiştirin, daha sonra ESC tuşu ile edit modundan çıkıp SHIFT+ZZ tuşları ile dosyayı kaydedip çıkın. Bu işlemi yaptıktan sonra makinanız yeniden başlatılana kadar SELINUX aktif olacaktır, SELINUX'u hemen kapatmak için konsolda şu komutu yazın:

#setenforce 0

Eğer sadece apache'nin dışarı erişimi için Selinux sistemini kapatıyorsanız, bu sistemi kapatmadan httpd denetimini de kaldırabilirsiniz:

# setsebool -P httpd_disable_trans 1
# service httpd restart

 
VeriTeknik Bilişim Ltd., Telekomünikasyon Kurumu'nun 24/03/2008 tarihli ve YS-308 sayılı belgesi ile Yer Sağlayıcı Lisansı'na sahiptir.
VeriTeknik Telekom Ltd., Telekomünikasyon Kurumu tarafından Erişim Sağlayıcı lisansı ile belgeneldirilmiştir.

VeriTeknik Bilişim Ltd., VeriTeknik Telekom Ltd. 2004 - 2011
Eskişehir Yolu 17.km. Çamlık Park Sitesi 2365. sk. No:7 Bağlıca Ankara 0312 234 20 00 - 234 20 01 - 234 18 11 - 234 18 12