Ana Sayfa
Hosting, domain, web, eposta Nedir?

İnternet birbirine bağlı bilgisayarların veri alışverişine dayalı çok büyük bir ağ mimarisidir. Bu ağ içinde bilgisayarlar birbirlerini yerel posta sistemine benzeyen bir adresleme metodu ile bulurlar.

Şu anda gezinmekte olduğunuz www.veriportal.com 24 saat boyunca İnternete kesintisiz bağlı olan bir sunucu üzerinden hizmet vermektedir. İnternette gezindiğiniz bütün siteler bu şekilde sürekli açık olan bilgisayarlar tarafından İnternete sunulmaktadır.

Kendi web sitenizi kurmak için ihtiyacınız olan boş bir alan adı almanız www.benimsitem.com gibi ve bu alan adına bağlanıldığı zaman istenilen sayfa içeriklerini sunacak olan sürekli İnternete bağlı bir bilgisayardan kendinize yer almanız gerekmektedir. Bu tür bilgisayarlara sunucu denmektedir ve bu sunucular ısı, hat ve enerji kararlılığı bazı özel gereksinimlerden dolayı sunucu merkezlerinden tutulmaktadır.

Günün hangi saatinde olursa olsun sitenizi gezen ziyaretçilere bu sayfalar sunucu tarafından gönderilecektir.

 

Bir sunucu merkezinden Hosting hizmeti aldığınızda genelde size 3 ayrı servis verirler:

  • DNS Servisi
  • E-Posta Servisi ve
  • Web Sayfası barındırma servisi


DNS Servisi: İnternette her alan adına karşılık gelen sayısal bir dizi vardır, aynı apartman numaraları ve isimleri gibi, apartman isminizin Çamlık Apartmanı olduğunu ve bu apartmanın kapı numarasının 2365. sk. No:7 olduğunu varsayalım. Daha kolay erişim için posta şirketi Çamlık Apartmanını bu sayısal adrese eşleyen bir veritabanı bulunduruyor olabilir, aynı şekilde sizin sahip olduğunuz alan adının sayısal karşılığını ise DNS sunucuları verir. Örneğin veriportal.com.tr'nin 94.103.32.129 nolu sayısal adresi olduğu gibi. Web tarayıcınızda http://94.103.32.129/ adresini yazarsanız www.veriportal.com.tr sayfasının açılacağını görürsünüz, İnternet bu sayılar üzerine kurulu bir sistemdir nevarki bu sayıları her site için ezberlememiz mümkün olmadığından insanların aklında kalabilecek alan adları(domain) ile sitelere erişim sağlamaktayız.

E-Posta Servisi:

 
VeriTeknik Bilişim Ltd., Telekomünikasyon Kurumu'nun 24/03/2008 tarihli ve YS-308 sayılı belgesi ile Yer Sağlayıcı Lisansı'na sahiptir.
VeriTeknik Telekom Ltd., Telekomünikasyon Kurumu tarafından Erişim Sağlayıcı lisansı ile belgeneldirilmiştir.

VeriTeknik Bilişim Ltd., VeriTeknik Telekom Ltd. 2004 - 2011
Eskişehir Yolu 17.km. Çamlık Park Sitesi 2365. sk. No:7 Bağlıca Ankara 0312 234 20 00 - 234 20 01 - 234 18 11 - 234 18 12